Informatica vs ODI hakkında

Informatica vs ODI hakkında

Merhaba,

Bu yazımda Gartner'da data management alanında lider olan Informatica (ETL tool) ile ve ülkemizde appliance makinelerin artmasıyla giderek popülerleşen ODI (ELT tool) ürününü karşılaştıracağım. 

Öncelikle karşılaştırma yapmadan önce şunu belirtmekte fayda var. IT yazılımlarında en iyisi kavramı olmadığını düşünüyorum. İhtiyaçlara göre fiyat/performans gözetilerek verilebilecek bir kriter olması gerekiyor. Zaten her ürün satılırken alanının en iyisidir :) Sorun ürünlerin sistemlerimizde vaat edileni ne kadar gerçekleştirdiği ile alakalıdır.

ETL vs ELT 

İşin teknik boyutuna gelince;

- Informatica ETL (extract-transform-load) ürünüdür.  Datayı önce kaynak sistemlerden çekip, transformasyon işlerini kendi server 'ı üzerinde gerçekleştirdikten sonra hedef database yükleme yapar. Aynı zamanda pushdown özelliği ile ELT olarak da çalışabilir.  (kısıtlar var.) 

Avantajları:

 • Sadece Data Management alanında uzman olması, ve bu alanda lider olması.
 • Hem ETL hemde ELT (%30-40) özelliği. 
 • Kurumsal ölçeklenebilirlik. Yüksek hacimli ve paralel çok fazla işin sorunsuz çalışabilmesi (%95-99)
 • Tüm süreçleri tek ürün üzerinden yönetme (developing/ scheduling/ monitoring). Bence önemli bir özellik.
 • Öğrenmesi kolay (Bu biraz göreceli. Vermiş olduğum eğitimlerde farklı ETL ürünü kullanan arkadaşlar biraz karmaşık olduğunu belirtti.)

Big Data uyumu artık bütün ETL ürünlerinde olduğu için ekstra bir özellik olduğunu düşünmüyorum.

Dezavantajları:

Ben dezavantaj olarak sadece fiyat olarak görüyorum. Onun haricinde yapamadığım çözemediğim bir problem olmadı. Gerçi bunu Ab Initio ile kıyaslayınca ucuz olduğunu belirtenler de var. :)
ELT ürünleri DB serverlar üzerine kurulabildiği için burada Server maliyeti de çıkıyor ama lisansların yanında ne kadar yer tutar bilmiyorum. 
Oracle Data Integrator:

ODI, Informatica'dan farklı olarak ELT ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Yani datayı kaynak sistemlerden okuduktan sonra trasformasyon işleri ve yüklemeyi hedef DB de yapar. Yazmış olduğumuz codelar hedef sistemde sql 'e dönüşerek DB üzerinde çalışır. Burada ODI, exadata üzerinde ise makinenin gücünü kullanıyor. Aslında tüm işi Oracle Exadata yada kurulan DB yapar.

 Avantajları:

 • Güçlü DB var ise yüksek performans sağlanır.
 • Hızlı development
 • Otomatik dönüştürme işlemi Informatica'ya göre daha iyi.
 • Daha az maliyet

Dezavantajları:

Monitoring: Tüm işler DB tarafında yapıldığı için işin ne kadarı tamamlandığı ya da tamamlanmadığı görememek. (Except DBA)
Sonuç olarak;

Yukarıda da gördüğümüz gibi iki ürün de ihtiyaçlarımızı karşılayacak seviyede duruyor. Hangisini tercih etmeliyiz ?

Her iki üründe de kurumlar için önemli olan aşağıdaki kriterler mevcut.

 • Öğrenmek hızlı ve kolay
 • Sağlam vendor desteği
 • Yaygın uzman danışman varlığı

Avrupa' ve Amerika'da aynı kurum içerisinde benzer ürünler benzer amaçlar için kullanılıyor. Bunu maliyetleri düşürmek için, veya ürünlerin uzmanlıklarının iyi olduğu alanlarda kullanarak daha yüksek performans sağlayacak şekilde her iki üründe tercih edilebilir. Burada key noktalar para ve ürünlerin stabil çalışmasıdır.

Tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.